Mielőtt keresni kezdenénk,több kritériumot tisztáznunk kell magunkban: a legfontosabbak,hogy milyen legyen a ló magassága,kora,egészségi állapota,természete és tapasztalata.Az állat tenyésztési papírjai és versenyeredményei csak másodlagos jelentőségűek,különösen egy kezdő lovas számára.Nekünk edzett,egészsége lóra van szükségünk,amelyen hatékonyan és élvezettel lovagolhatunk.
Apróhirdetések
Aki először vesz lovat,az a lovassajtóban találja az eladó lovak legnagyobb választékát.Az országos magazinok mellett helyi lovaslapok is elérhetőek lehetnek,amelyeket a lovasboltban megvásárolhatunk.
Fontos,hogy olvasni tudjuk a hirdetés sorai között.Például Angliában a hirdetés alján látható "P" magáneladót jelöl,a "T" lókereskedőt.A leggyakrabban használt rövidítéseket a szemközti oldalon megtaláljuk.A hirdetésben minden ló és póni esetében mindenképpen szerepelnie kell az alábbi információknak:
-
A ló kora
-
A ló magassága
-
Tenyésztési adatok
-
Egészségügyi állapot
-
További részletek,mint például "patkolást jól tűri","forgalomhoz szokott","bekocsizva" stb.
Szóbeli hír
Szóbeli értesítéssel is találhatunk lóra,de legyünk nagyon óvatosak!Ne vegyünk meg azonnal olyan lovat,amit egy barátunk barátja tökéletesnek gondol helyettünk.Nem árt,ha elmegyünk és kipróbáljuk,hogy valóban olyan-e,mint amilyenre szükségünk van.Legalább néhány másik lovat is nézzünk meg,amelyeket máshol hirdettek meg!
Tanárok és edzők
Ha az edzőn keresztül vesznük lovat,az is jó megoldás,de figyeljünk a butatókra!Ha egy lovaglóiskolában lovagolunk,és van egy lovuk,amit alkalmasnak gondolnak,könnyen hozzánőhetünk néhány lecke után.Egy lovaglóiskolában tartott ló megvétele problémákkal is jár.Lehet,hogy edzett és sok abrakot eszik-ezen az életmódon esetleg apránként változtatni kívánunk.Lehet,hogy telsejen alkalmazkodott az "intézményhez",és nehéznek találja majd az életet az iskolán kívűl.Ráadásul mivel lovaglóiskolából jött,lehet,hogy hozzászokott már a többi ló jelenlétéhez,és nem képes megszokni a magányt.
Ha a tanárunk szabadúszó,akkor ragadjuk meg a kezdeményezést,és függetlenítsük a vevő/eladó kapcsolatot a tanár/diákétól.
Árverések
Az árverésen vásárlás inkább nagy tapasztalattal rendelkező lovasok számára alkalmas,mint a kezdőknek.Ha ezt a megoldást választjuk,akkor óvatosan kell körüljárnunk.Vigyünk magunkkal egy tapasztalt lótulajdonost.Olvassuk át figyelmesen a ló állatorvosi papírjait,legyen világos,mit jelentenek a különböző állatorvosi tanúsítványok.
Vásárlás előtt mindenképpen próbáljuk ki a lovat;töltsünk vele egy kis időt,és figyeljük meg,hogyan reagál.Ismerkedjünk meg az eladóval,és adjunk meg magunkról őszintén minnél több információt,cserében neki lehetősége lesz arra,hogy kendőzetlenül beszéljen a ló személyiségéről,egészségéről és tapasztalatáról.
Ha kezdők vagyunk,az árverésen vásárlás legnagyobb hátulütője,hogy nincs sok idő fontolgatni,ezért nagyobb a hibázás esélye.A lovat csak egy helyszínen látjuk,és máshol máshogyan viselkedhet-adunk az eladó szavára,aki állítja,hogy a ló biztonságosan közlekedik forgalomban,ha egyszer sincs rá lehetőségünk,hogy ilyen körülmények között is kipróbáljuk.
Lókereskedők
Nem minden lókereskedő akar átverni,de kezdő lótulajdonosként hogyan különböztethetjük meg a cápákat a rendesektől?Nagyon nehéz feladat.A legjobb taktika meghallgatni más véleményét,de kezdőként nem biztos,hogy ismerünk annyi embert,aki hallott arról a bizonyos lókereskedőről vagy volt már dolga vele.
Védjük magunkat
Számos módja van annak,hogy megvédjük magunkat.Jól érezzük magunkat a lókereskedő udvarán és tetszik,ahogy viselkedik és a lovakkal bánik?Kérjük el a kereskedőtől a korábbi ügyfeleinek elérhetőségét,és látogassuk meg őket és lovaikat!Kérdezzünk rá a minket érdeklő ló hátterére,majd hívjuk föl a korábbi tulajdonost,hogy leelenőrrizzük!
Végül kérjünk próbaidőt (szerződéssel),és ne adjuk át rögtön a ló teljes árát!A jó kereskedők szeretnének becsületesen viselkedni és megőrizni az üzletet és a jó hírüket.Lényegében csak akkor fogjuk felismerni a rossz lókereskedőt,ha már pórul jártunk egy alkalmatlan lóval.
Helyi lovas/póniklub
Különösen pónik esetében fordul elő,hogy a kinőtt állatokat eladásra kínálják - ez kiváló módja annak,hogy egy biztonságo,megbízható pónira tegyünk szert,amelyik már ismeri a dürgést.Rengeteg független szemény van,akik ismerik az állatot,és akiket megkérdezhetünk.
Versenyistálló
Sok versenyistálló foglalkozik lovak adásvételével is.Vagy a saját tenyésztésű lovaikat adják el,vagy a kereskedelmet is beveszik a profiljukba.A versenyistállók gyakran árulnak belovagolt,vagy belovaglásra váró fiatal lovakat,de a kezdő lovas számára ezek nem a legalkalmasabbak.Ha idősebb, tapasztalt lovakat árulnak,ugyanolyan óvintézkedéseket kell tennünk,mint bármely más lókereskedő esetében.
Rövidítések
A hirdetésekben számos rövidítést alkalmaznak (ezzel a hirdető pénzt takaríthat meg).Íme néhány magyarázat a gyakran használt kifejezésekre:
Dress: dressage,díjlovaglás
SJ: show jumping,díjugratás
XC: cross country,tereplovaglás
ODE: egynapos esemény
BD: British Dressage,Brit díjlovaglás
BE: British Eventing,brit sportesemény
BSJA: British Show Jumping Association,Brit Díjugrató Egylet
TBX: telivér és valamilyen másik fajta keresztezése,pl.TBXID telivér x ír igásló keresztezést jelent
PC/RC: póniklub/lovasklub
WHP: munka-és vadászpóni
SHP: verseny-és vadászpóni
P (UK): póni (UK)
NPS: National Pony Society,egy brit bemutató társaság
BSPS: British Show Pony Society,egy brit bemutató társaság
Hann: hannoveri
KWPN: holland sportló (melegvérű)
SF: Selle Francais
FBW: Federation Baden-Württemberg
Old: Oldenburgi
Hol: Holsteini
Trak: Trakheneri
Copyright HR-2008-2013
|