Interaktív könyvek,előző fejlik stb... Lovak a legtöbb információ egy helyen! Licitpark ha egy jó ugrólovat vagy egy
kiváló andalúzt szeretnél... Versenycentrum a legjobb versenyek egy helyen.. Extra könyvjelzők,ikonok,könyvem... Egyéb cikkek,egyéb érdekességek...
Licit
I.Show Jumping Horses Auction
Ezek a lovak vannak még licitben:
-Grand Centauer
-Lambourghini Diablo
-Memphis
-Argentinue Andalusian Horses on Auction
Fantom Licitáló: Mirror Kínált összeg: 650.000 ,-LBP Ezek a lovak vannak még licitben:
-Shadow ; -Starshine ; -Pehely;
-Lótusz ; -Napsugár ; -Spirit;
-Diamond
A huszonkét éves Kovács Vanda egy tizennégy órás sivatagi távlovagló versenyt teljesített nemrég Abu Dhabiban: 132-en indultak, de csak 50-en fejezték be a versenyt, a győztest pedig elkapták doppinggal. Az interjúban most elmondja, lehet-e fogyni vagy izmosodni lovaglással, hobbilovasok is nekivághatnak-e a versenyeknek, vagy hogy mennyire elérhető sport a lovaglás.
Hogyan kerültél kapcsolatba a lovaglással?
Édesanyám párja távhajtó, általa ismertem meg. Nagyon szeretem az állatokat, kiskorom óta lelkesedtem értük, és nagyon örültem, amikor kilenc-tíz éves koromban megtanultam lovagolni.
Utána egy híres arablótenyésztőtől, Parti Imrétől kaptam ajándékba egy lovat, akivel a versenyen is indultam, Ahmed P-t. Már nyolcadik éve versenyzik ez a ló, most terveztem, hogy lassan nyugdíjba küldöm, de olyan jól vette az akadályokat, hogy még lehet, hogy korai lenne.
Gondolkodtál azon, hogy más lovassportokba is belevágj?
Nem, mert mi az arab lovakat részesítjük előnyben, hozzájuk pedig ez a sportág áll a legközelebb. Nekem mindig is fontos volt, hogy természetes, a lovakhoz minél közelebb álló sportokat csináljak. A távlovaglás pedig nem kér többet a lótól, minthogy a természetes mozgásformákat: a lépést, ügetést, vágtát gyakoroljuk. Eleve egy szabadabb sport, ez nekem nagyon szimpatikus volt. Nem szeretem, ha nagyon feszes a stílus, és annál jobb vagy, minél fényesebb a csizmád.
Hogy kerültél az Abu Dhabi versenyre?
A 2012-es belgiumi junior Európa-bajnokságon ketten tudtuk befejezni a csapatból a versenyt, és az én eredményem lett a jobb. Ide Európa- vagy világbajnokságon indult versenyzők közül válogattak, az FEI-ranglistán pedig nekem volt a legtöbb pontom, és mint megtudtam, az előző évektől eltérően most sok juniort hívtak. Ez volt az egyik legfontosabb szempont. Minden költséget ők álltak, kivéve, hogy a lovat nekünk kellett kiszállítani Hollandiába, ahonnan repültünk.
Mit érdemes tudni erről a versenyről?
Európaiaknak nagyon nehéz, többek közt a hőmérséklet miatt. A lovaknak is nagyon megterhelő, hogy ebből a hidegből a forróságba kerülnek. A versenyzők ezért vagy 'lesz, ami lesz' alapon állnak hozzá, vagy úgy, mint én, megpróbálnak arra menni, hogy végigcsinálják. Az volt a célom, hogy a 14 km/h átlagsebességgel jogosultságot szerezzek az idei felnőtt Európa-bajnokságra, és ez sikerült is. Ezenfelül pedig, hogy a ló egészséges maradjon.
Mennyire fárad el a ló, és mennyire a lovas?
A szokás az, hogy például egy 120 kilométeres verseny után tizenkét napot pihennek a lovak.
Az állatorvosok 30 kilométerenként látják az állatot, mert kábé annyi egy kör, úgyhogy ez maximálisan kontrollált.
Nekem ez volt életem első 160 kilométere. 120-at már sokszor mentem, ott tudtam, hogy mire számíthatok, hogy mikor van holtpontom, hogyan tudok átlendülni. Nagyon elfáradtam, az utolsó kört már úgy tettem meg, hogy nem is emlékszem rá.
Hogyan készülsz egy versenyre?
Hétköznapokon iskolában vagyok, ilyenkor jártatógépen megy a ló, hétvégente viszont amennyit tudok, annyit megyek rajta. Minél többet tudunk lovagolni, annál jobban mennek a versenyek. Leginkább terepen szoktunk edzeni a Váli-völgyben. Itt ismerek köröket, van, amelyik tíz, húsz vagy harminc kilométeres, és ezeket szoktam váltogatni. A lényeg a fokozatosság. A lovagláson kívül egyébként konditerembe szoktam járni, ott futok is, és súlyzós edzést is csinálok.
Az amatőrök vagy hobbilovasok hogyan kerülhetnek közelebb a sportághoz?
A hobbilovasok számára ez a sportág elérhetőbb szerintem, mint a többi. Nyilván azért nehéz úgy szerepelni, hogy ott legyen valaki a top ötben vagy tízben, de ebbe a legkönnyebb belekóstolni. Aztán utána úgy is mindenki eldöntheti még, hogy áldoz-e még rá energiát, szabadidőt, pénzt, hogy komolyabban űzze. A kritériuma az arab ló, mert bármilyen fajtával ezt nem lehet csinálni. Van kivétel, de a beugró, hogy valamilyen arab fajtájú lovunk legyen, mert ők a legszívósabbak.
Fogyásra, vagy izmok felszedésére alkalmas a lovaglás?
Az biztos, hogy hat a szervezetre, ez azért elég jelentős fizikai megterhelés, főleg az első időszakban. A combizmokat és a derékizmokat erősen igénybe veszi, meg azt szokták mondani, hogy ha valakinek rossz a tartása, arra jó egy kis lovaglás, de komolyabb panaszok esetén nem javasolt, mert nagyon megterhelő.
Alakformálásra alkalmas ugyan, de nem ezért ajánlanám elsőként. A lovaglásnak mentálisan is nagyon jó hatásavan: egyrészt a természetközeliség miatt, másrészt mert a lónak is megvan a kisugárzása.
A lovaglás hozzáférhető mindenki számára, vagy inkább a tehetősebbek kiváltsága?
Általában, ha nem kérik meg az árát, az a minőség rovására megy. Ahol nagyon olcsó, ott nem olyan lovakat, vagy nem olyan képzést fog kapni a lovas, ami hosszú távon jó lenne. Ha valaki beéri azzal, hogy csak ül a lovon, és sétálgat vele a természetben, akkor annyira nem hiszem, hogy hozzáférhetetlen lenne, de tény, hogy nem egy olcsó dolog, pláne, ha valaki saját lovat akar. Ebben az esetben a tartásának az összege havi harmincezertől csillagos égig emelkedhet.
Milyen felszerelés kell?
Elengedhetetlen a nyereg, a kantár, és a nyeregalátét. Ezeket már egészen kedvező áron is be lehet szerezni, de a határ persze itt is a csillagos ég. Egy nyereg kábé 50.000 forint, a sima bőr lókantárak 10.000 körül vannak. A kobak még mindenképpen ajánlott, életet menthet, a fiataloknak és a felelősségteljesebb felnőtteknek egy gerincvédő sem árthat. A legtöbb lovas szakághoz valamennyire igazodnak a nyergek és a kantárok, így rengeteg típus van belőlük.
A sivatag királynője
Kovács Vanda huszonkét éves, 1991-ben született Tatabányán, Győrben tanul a Nyugat-magyarországi Egyetemen, az Apáczai Csere János karon lovasrekreáció szervezőnek. Egyelőre úgy néz ki, hogy ezzel fog foglalkozni, de még nem határozta el magát véglegesen. Szinte minden érdekli például, ami sporttal kapcsolatos: úszni hatéves korában kezdett, azt tizenhárom-tizennégy éves koráig csinálta, utána futott is, biciklizett, síelt és jégkorcsolyázott is időszakosan.
Egyre nagyobb jelentőségűek a gyermekversenyek. A szponzorok is kezdik felismerni, hogy egy-egy jól rendezett GYEPOSZ eseményen érdemes - sőt hosszú távra érdemes - hirdetésekkel, szponzorációval megjelenni.
Ennek a felismerésnek jó példája a Gablini cég új kezdeményezése. A Gyeposz 2013 évi fedeles bajnokságán (Páty, 2013.03.30.) első alkalommal írták ki az Infiniti Kupát.
A Bellandor Lovas Központ Infiniti „jelmezbe” öltözött, a zászlókon, molinókon kívül a Gablini munkatársai egy csodálatos Infiniti FX típusú gépkocsit is kiállítottak és lehetőséget biztosítottak a jármű megismerésére.
Az Infiniti Kupát az ügyességi lovasverseny, nehéz kategória, nyílt minősítő versenyszámban Csontos Zsuzsa nyerte, második helyezett Bódi Rebeka Hanna, harmadik helyezett Szőlősi Gréta.
A boldog nyertes a kupán és ajándékokon kívül lehetőséget kapott arra, hogy szüleivel egy hétvégén keresztül használhassák a kiállított luxus crossovert. Pataki Zoltán az Infiniti képviseletében elmondta, hogy kedvező tapasztalataik alapján további kupa kiírását tervezik.
Magyarország kormánya 2013. március 27-én elfogadta a Nemzeti Lovas Programban meghatározott feladatokról és a kiemelt feladatok végrehajtásához szükséges intézkedésekről szóló 1061/2012. (III. 12.) Korm. határozat módosításáról szóló előterjesztést, melyet Horváth László, a nemzeti lovas stratégia előkészítésére és végrehajtására kinevezett miniszterelnöki megbízott készített.
A kormány határozott arról, hogy biztosítja a szükséges forrást a 2013 szeptemberében induló nemzeti lovaskultúra oktatáshoz, amely közel 200 iskolát érint. Ennek eredményeként az általános iskolákban a mindennapos testnevelés keretében elkezdődhet a nemzeti lovaskultúra oktatása, választható tantárgyként, 3-4-5 osztályban, felmenő rendszerben.
Emellett a kormány döntése értelmében az elkövetkező hónapokban folytatódik és elkészül a magyarországi lovastúra útvonalhálózat gerincét képező Eurohorse lovastúra útvonal.
A kormány meghatározta a támogatandó létesítményfejlesztéseket is – ide tartozik az Óbudai Lovas Park és Oktatási Központ, a Lovas Polgárőr Akadémia, és a Nemzeti Lovarda –, valamint elrendelte a 2013. évi lovas rendezvények forrásszükségletének felmérését.
Az előterjesztésben foglaltak alapján a kormány döntött arról, hogy a lovaságazat helyzetének további javítása érdekében az állami ménesgazdálkodási feladatok egységes szakmai irányítás mellett, és – a nemzeti parkok területén működő ménesek kivételével – integrált költségvetési szerv keretében kerüljenek ellátásra.
Ennek érdekében a Szilvásvárad Állami Ménesgazdaság bázisán új költségvetési szerv létrehozása valósuljon meg, amelynek elnevezése: Kozma Ferenc Nemzeti Ménes Igazgatóság. Az Igazgatóság alapítója a Vidékfejlesztési Minisztérium, amely az Agrárgazdaságért Felelős Államtitkársághoz tartozó feladatkörében érintett szervezeti egysége útján biztosítja a lovaságazat szakmai irányítását és felügyeletét.
A lovaságazat egységes kezelését és fejlesztését szükségesnek tartjuk, mert jelentősen hozzájárulhat új munkahelyek teremtéséhez, a vidékfejlesztéshez, az ország turisztikai vonzerejének növeléséhez, az országkép javításához. Magyarország társadalmi és gazdasági felzárkózását az Európai Unió fejlett államaihoz elősegíti a lovaságazat fejlesztése, mivel számos más területhez szorosan kapcsolódik, érintve a gazdaságot, turizmust, vidékfejlesztést, oktatást, sportot, kultúrát, egészségügyet.
Ezen összefüggésekből az is látszik, hogy a lovaságazat fejlesztése csak összefüggéseit felmérve, rendszerben képzelhető el hatékonyan, ennek megfelelően a lovaságazat sikeres fejlődése eredményeket indukál ezekben az ágazatokban is.
Míg a korábbi években a Global Champions Tour első fordulóját láthattuk márciusban, Dohából, addig 2013-ban a novemberi döntőt rendezik majd Katarban. Így most nem a GCT-sorozat részeként, de a leendő döntő pályáján rendeztek ötcsillagos CSI Nagydíjat. A 650 ezer euró összdíjazású verseny Gerco Schröder és London győzelmével zárult.
Az európai szemmel kissé futurisztikus Al Shaqab lovasközpont fantasztikus infrastruktúrájával ugyanúgy lenyűgözi a versenyzőt és a nézőt, sőt minden bizonnyal a lovakat is. A központ elsősorban arab lovaknak és távlovaglásnak ad otthont, de első osztályú pályáival már most beírta magát a díjugrató és díjlovas történelembe.
A kétfordulós és összevetéses Nagydíjban 18 páros jutott a második fordulóba, és hatan tudtak dupla hibátlannal bekerülni az összevetésbe. Ritka látvány, hogy a második fordulóban négy lovast kizárjanak a versenyből, most azonban Kamal Bahamdan első indulóként megkezdte a sort, amikor Delphi kétszer ellenszegült az érdekes kialakítású íves ugráson. Ugyanitt zárták ki Luciana Dinizt Lennoxszal lóról esés miatt. Patrice Delaveau lova, Carinjo a hármasugrásnál ellenszegült, így nem tudta befejezni a pályát. Oz de Breve a kettesugrás elején lévő meredeket ütötte, ezután állt meg a második elemnél, ahol Laura Renwicket lóról esés miatt zárták ki.
Nem volt szerencséje az éppen születésnapját ünneplő Edwina Tops-Alexandernek sem, aki tavaly itt Dohában a GCT Nagydíját nyerte. Cevo Itot du Chateau-val (Le Tot de Semilly x Galoubet A) egészen az utolsó akadályig hibátlanul álltak, de a kis ló a bő távolság miatt nehezen ért át az oxeren, ezért 1 fával végzett.
Éppen lemaradt az összevetésről az alapidő túllépéséért kapott 1 hibapontjával az olimpiai bajnok Steve Guerdat Nasával (Cumano x Prince d'Elle), akivel Mechelenben ötödik volt ebben a szezonban.
Robert Smith és Voila (Calvados x Concorde) alig egy hónapja, hogy az Egyesült Arab Emirátusokban dupla nullát lovagolt a Furisiyya Nemzetek Díja első fordulóján. Most itt Katarban első összevetőként a törtvonalban lévő kombináció elejét ütötték, amit utána mások is megismételtek.
Denis Lynch gyönyörű ménjével, All Starral (Argentinus x Almé) hibátlant tudott lovagolni, de nagy fordulókkal nem lett elég jó az ideje. Az Abu Dhabiban megrendezett 2012-es GCT-döntő második helyezettje, Gerco Schröder és London (Nabab de Reve x Chin Chin) rövidebb fordulókkal, „teljes gázzal” azonnal át is vették a vezetést.
Ludger Beerbaum Chiarával indult (Contender x Coronado), akit tavaly a hicksteadi Nemzetek Díján és Aachenben lovagolt. A 10 éves kanca szép pályát ment viszonylag gyorsan, de a kombináció első eleme náluk is leesett.
A katariak örömére Sheikh Ali Bin Khalid Al Thani és Cantaro (Corrado I x Libero) is bejutottak az összevetésbe, ahol a kőfalat ugyan leütötték, ettől függetlenül a lovas eddigi talán legjobb eredményét könyvelhette el ezzel az ötödik hellyel.
A 2011-es GCT-döntő hatodik helyezett párosa, Clarissa Crotta és West Side van Meerputhoeve (Baloubet du Rouet x Apolloni) nagyon gyors pályát mentek, de a kombináció eleje náluk sem maradt fenn, így a leggyorsabb 4 hibapontos lovaglással a harmadik helyen végeztek. A jó eredmény ellenére úgy tűnt, hogy Westi meghúzta a jobb első lábát az összevetésben, ezért jobbulást kívánunk neki, és bízunk benne, hogy nem történt komolyabb sérülés.
A győzelme után Gerco Schröder több mint kétszázezer euróval koronázhatta meg a sikert.
A veretlen ausztrál csodakanca, Black Caviar - aki időközben túl van már 24. győzelmén is -júniusban újra rajthoz állhat a Royal Ascoton.
Ha Black Caviar zöld utat kapna a Royal Ascot-hoz, ő lehetne az egyik legsikeresebb versenyló. Lehetőségként adott még egy minden bizonnyal sikeres ausztrál körutazás is, de az Angliába való visszatérésnek számos előnye van.
Black Caviar tavaly már megnyerte a Golden Jubilee Stakes díját a Royal Ascoton, és úgy tűnik, hogy júniusi ascoti visszatérésének esélye folyamatosan nő. Black Caviar trénere, Peter Moody és a ló egyik tulajdonosa is szeretné, hogy a kanca ismét Angliában versenyezzen.
Black Caviar március 22-én Melbourne-ben 25.000 néző előtt ünnepelhette 24. győzelmét, amikor megnyerte az 1200 méteres William Reid Stakes-t. A hétéves kancát tulajdonló szindikátus irányítója és legbefolyásosabb tagja, Neil Werrett ekkor egy ausztrál csatornának nyilatkozott arról, hogy mérlegelik egy újabb ascoti futás lehetőségét. Mellbourne-ben megszerezte 24. győzelmét
A Royal Ascot szóvivője szerint: „a visszatérése óta minden egyes futásával nő az esélye annak, hogy ismét szerepelhessen a Royal Ascoton. Már jó ideje tartom a kapcsolatot a főbb tulajdonosokkal. Soha nem zárkóztak el ettől, de ez az első alkalom, hogy reális lehetőségként hozták szóba Black Caviar újabb ascoti futását”. Az a tény, hogy maga Peter Moody milyen lelkesen beszélt a fejleményekről, arra enged következtetni, hogy az utazás már szinte biztos.
Az Angliába való visszatérés minden kétséget kizáróan még nagyobb sztárrá tenné őt. Van azonban még egy fontos szempont: a versenyzés mellett érdemes megfontolni a Frankellel való találkozás lehetőségét, aki jelenleg a newmarketi ménesben fedez. Frankel - bár már visszavonult - jelenleg is a világ legjobb versenylova, 22 győzelemmel háta mögött. A verseny után
Noha az igaz, hogy két nagyszerű versenyló utódja nem lesz feltétlenül bajnok, kiváló geneteikai adottságaik hatalamas előnyt jelentenek. Ahogy Moody fogalmazott: "Black Caviar futhatna a Royal Ascoton, ezen felül lehetővé válna a Frankellel való fedeztetése is. Kötve hiszem, hogy ez rossz ötlet, hiszen fizikumukat tekintve remekül illenek egymáshoz. Egy csikó Frankeltől és Black Caviartól egyszerűen csodálatos lenne!”