2011.12.09. 23:36, Nicii
Összeurópai sampionátust (azaz zsokébajnokságot) hivatalosan nem vezetnek, ellenben azt sok helyütt számon tartják, ki nyerte az adott év legtöbb Group I-es versenyét, a helyezéseket azonban már nem nézik, pedig azok legalább olyan érdekesek. Mivel lényegében befejeződött a szezon, a PannoniaOverdose.hu elkészítette az európai Group I-es zsoké-ranglistát, más ilyen összesítésről nincs tudomásunk. Dettori 10 győzelmével fölényesen nyerte, s nemcsak Overdose két másik lovasát, Suboricsot és Soumillont találjuk rajta, de a legjobb 50-ben végzett a magyar Kerekes Károly is.
Listánkat azért is korlátoztuk a Group I-es versenyekre, mert a nemzeti sampionátusok kicsit torz képet adnak. Azokban ugyanis a versenyek rangjától függetlenül csak az adott országban megszerzett győzelmeket számolják, így pedig a „helyi” zsokék több versenyt futhatnak, mint azok az elitlovasok, akik sokat utaznak, és jó néhány versenynapot Európa más országaiban (vagy más kontinenseken) töltenek. Európában idén 85-öt Group I-es futamot rendeztek, amelyeken öt ország osztozott: Anglia (32), Franciaország (27), Írország (12), Németország (7) és Olaszország (7).
Overdose lovasai, azaz Dettori, Suborics és Soumillon közül már csak utóbbi nyerheti hazája sampionátusát, ám egyvalamiben mindhárman egyformán kiemelkednek: Dettori az angol, Soumillon a francia, Suborics pedig a német zsokébajnokság élmezőnyének legjobb győzelmi arányával bír, versenyeik 20, 19, és szintén 19%-át, azaz minden ötödiket nyerve, holott az átlagos indulók száma ezen országokban jóval tíz felett van. Ezek a számok is igazolják, milyen jól választott zsokékat Mikóczy Zoltán az elmúlt években.
Talán furcsának hat, hogy csupán öt európai országban futnak Group I-es versenyt, hiszen hazánkban és a környező országokban évekig használatban voltak a Group-pal szinoním Grade-kategóriák. Ám idén ezeket már nem alkalmazták, hogy a legjobb magyar, szlovák, osztrák, cseh, lengyel... lovak abban a néhány nyugat-európai versenyben ahová egyáltalán eljutnak, ne kapjanak akkora plusz terhet (azaz büntetést), mintha valamely győzelmüket egy angol, francia, ír, német, vagy olasz Group-verseny, kétségtelenül sokkal erősebb mezőnyében szerezték volna. (A gyengébb lovak között szerzett jó helyezésük felárazásával a jobb lovak között indokolatlanul futnának kisebb eséllyel, esetenként akár 2-3 kiló plusz súlyt cipelve.)
Az „ötökön” kívül csupán négy másik európai országban futnak bármilyen Group-versenyt, azokból is összesen nyolcat: Törökországban két Group II-est, Norvégiában három, Svédországban kettő és Dániában egy Group III-ast.
Jelenleg tehát a legrangosabb magyar versenyek – immáron a nemzetközi összehasonlításban is helyükre kerülve – hivatalosan a Group-kategória alatti, Listed besorolásúak.